A Szombathelyi Ifjúsági Fúvószenekar története

Az Ifjúsági Fúvószenekar történetének megismeréséhez vissza kell kanyarodnunk az 1970-es évek közepére. Ebben az időben – a felnőttekből álló Vasút Zenekar utóda – Szombathely Város Fúvószenekara néven az egyetlen fúvós muzsikát megszólaltató együttes a városban, amely a Művelődési és Sportház fenntartásában működött. A fenntartó intézmény vezetője, Babos Sándor és munkatársai 1974-ben arra az elhatározásra jutottak, hogy létre kell hozni egy “utánpótlás-zenekart” a felnőtt zenekar mellé. A Bartók Béla Zeneiskola igazgatójával, Tibold Ivánnal és a Derkovits Gyula Általános Iskola igazgatójával, Kiss Vilmossal összefogva úgy gondolták, hogy az új lakótelep – közművelődési feladatokat is magára vállaló – új iskolájában jól tud majd működni az utánpótlás-zenekar.

Első lépésként a megfelelő zenei adottsággal rendelkező – 10-12 éves – gyermekek közül ki kellett választani a fúvós muzsika iránt érdeklődőket. Velük kezdődött el a munka.
A kottaolvasás mellett, a legalapvetőbb hangszerkezelési ismeretekkel párhuzamosan már a zenekari da-rabokat is tanulgatták a gyerekek, de természetesen ahhoz, hogy a zenekarban megfelelő szinten játszani tudjanak, szükség volt egy-két év hangszeres tanulásra. Ezekben az első években az általános iskola nyolcadik osztályának elvégzése után a gyerekek kimaradtak a zenekarból, s így igazán hasznos tagjai csak rövid ideig lehettek az együttesnek. Problémát jelentett, hogy akkoriban külföldről nem lehetett rendelni, Magyarországon pedig csak korlátozott számban lehetett fúvószenekari kottákat kapni. Nem léteztek kották kis létszámú, kis szólamszámú együttesekre. A nagyobb zenekar számára kiadott darabok kottáit kellett átalakítani, hangszerelni az igényeknek, a szükségleteknek megfelelően. Mindez együtt jelentősen bonyolulttá tette a feladatot tanárnak, növendéknek egyaránt.

Ezekben az első években a zenekar vezetésénél – egymást követően – több tanár is szerepet vállalt. Név szerint: Pataki András, Lakatos József, Mérei János, Mihály Gyula, Horváth Guidó, Will Ernő áldozatos munkájának köszönhető, hogy az Úttörő-zenekar létrejött, megerősödött és koncertet adni képes együttessé vált.

Az első szerepléseket az iskolai ünnepségeken eljátszott néhány induló jelentette. A város “nyilvánossága” elé először – a Daloló Ifjúság rendezvényein – fanfárokkal léptek.
A fejlődés eredményeként az 1970-es évek végén már önálló térzene is megszólalhatott.

1979-ben a Fő téren adott térzenét az együttes
Mihály Gyula vezényletével

Az 1970-es évek végén mint a fafúvósok tanára, a zenekar másodkarmestere került az együtteshez Neszmélyi András. Ezekben az években – az első pár év tapasztalatai nyomán – a zenekar székhelye a Zeneiskola Rákóczi utcai épülete lett. Ezzel lehetővé vált, hogy a Zeneiskolában és emellett a város bármely iskolájában tanuló, a fúvós muzsika iránt érdeklődő növendék bekapcsolódhatott a munkába. Csökkenteni lehetett a lemorzsolódást, így megoldódhatott a létszám növelésének, a művészi színvonal fejlesztésének igénye.

A Művelődési és Sportház biztosította a hangszerek és a működés anyagi feltételeinek egy részét, a Zeneiskola adta a próbahelyiséget, ill. a növekvő létszám számára a szükséges hangszereket.

Ezzel véglegesen két fenntartója lett az együttesnek.

1980-ban Neszmélyi András és Táky György vezetésével új alapokra helyeződött a zenekar építése. Lerázva az úttörő-zenekari kötöttségeket, Szombathelyi Ifjúsági Fúvószenekar néven újjászervezték az együttest. Most már nem ”kellett” kimaradni nyolcadik osztály után a zenekarból. Mindenki addig maradhatott zenekari tag, ameddig akart, ill. ameddig érdeklődését, magatartását, szorgalmát összehangolta az együttes célkitűzéseivel.
Ez a szemlélet bevált és egy-két év alatt a kb. 15 tagú zenekarból 30–40 tagú lett az együttes.

Jelentős eseménynek tekinthető, hogy a felnőtt zenekar 25 éves jubileumi koncertjén 1981 decemberében már a megnövekedett létszámmal mutatkozott be az együttes. Szereplésük a minőségi követelmények tekintetében is megfelelt az elvárásoknak.

Első külföldi bemutatkozásukra – az ausztriai Laa an der Thaya-ban – 1982 szeptemberében kb. 40 tagú zenekarral került sor. A meghívás az Alsóausztriai Fúvószenekari Egylet 30 éves jubileumi rendezvényére szólt, melyet Nemzetközi Fúvószenekari Fesztivál keretei között ünnepeltek. A szombathelyi együttes az önálló bemutatkozáson túl a különböző nemzetiségű zenekarok között – megalakulása óta először – felvonuláson menetzenével is részt vett, majd a város főterén mintegy 1200 muzsikussal együtt játszotta a közös számokat.

A Szombathelyi Ifjúsági Fúvószenekar életében az elkövetkező évek egyenként is mérföldkőként értékelhető, sikeres fellépéseket hoztak. 1983-ban Veszprémben, majd 1985-ben és 1987-ben Zánkán az Úttörő Fúvószenekari Fesztiválokon szerzett ismertséget és vívott ki elismerést az együttes. A munkát, a felkészülést segítette a Szombathellyel szomszédos Vép Szakmunkásképző Iskolájában – 85-ben és 87-ben – tartott egy hetes, tíz napos nyári tábor is.

1985-ben a művelődési miniszter Miniszteri Dicséretben részesítette Neszmélyi Andrást és Táky Györgyöt.

Megkezdődött a nemzetközi kapcsolatok kiépítése. Az ausztriai zenekarokkal kialakított cserekapcsolatok jegyében 1985-ben Gleisdorfban, majd 1986-ban St. Georgenben voltak vendégszerepelni. Természetesen a Gleisdorf-i és a St. Georgen-i zenekar is viszonozta a látogatást. Térzenékkel, hangversenyekkel mutatkozott be mindkét együttes Szombathelyen.

1988-ban Németországba, Maisach városába utazott az együttes. A bajorországi Tűzoltózenekarok Fesztiválján, a térzenén és a többszáz főt befogadó hatalmas sátorban is fergeteges sikert arattak 13–14 éves átlagéletkorral rendelkező ifjú muzsikusaink. 1988-ban a Népművelési Intézet országos minősítő rendszerében felnőtt zenekari kategóriában kapott Aranydiplomát az Ifjúsági Fúvószenekar.

Nagy sikerrel léptek fel 1990 májusában a XXV. Kemenesaljai Napok keretében a Ság-hegyen megrendezett Kráter-hangversenyen, majd még ebben az évben a Siklósi Nemzetközi Fúvószenekari Várfesztiválon is bemutatkoztak.

1991-ben Veszprémben, a Zeneiskolai Zenekarok I. Országos Fesztiválján I. díjat szerezett a Szombathelyi Ifjúsági Fúvószenekar. A tíz éve végzett kitartó munka, az alapos felkészülés eredményezte – a korábbi évek kezdődő sikereinek megkoronázásaként – ezt a díjat, ezt az elismerést.

1992-ben Békéscsabán léptek fel, majd még ebben az évben – a zenekar munkájának elismeréseként - az együttes két vezetője és a növendékek képviselői vették át a budapesti Néprajzi Múzeumban a “Dicsérő oklevelet”.

1993-ban, a másodízben Salgótarjánban megrendezett Országos Fesztiválon szintén a győztesek között volt, II. díjat kapott és minden különdíjat megnyert az együttes. A zsűri elnöke példaértékűnek nevezte a zenekarban folyó munkát, és országosan egyedülállónak minősítette a szimfonikus zenekarokra jellemző puha hangszínt. E hazai sikerek bizonyítják legfényesebben azt a kitartó, türelmes munkát, mellyel – a változó személyi összetétel dacára – az együttes vezetői a változó adottságú növendékekből magas színvonalú munkával hosszú évek óta elismerten sikeres együttest működtetnek.

Rendkívül fontosak a zenekar életében a külföldi utak, a cserekapcsolatok. A közös élmények összekovácsolják az együttest. Az utazások lehetőséget adnak természeti kincsek, történelmi emlékek, más művészi ághoz tartozó kulturális értékek megismerése mellett az elsajátított idegen nyelvek gyakorlására. A más népek szokásaiban, életvitelében, értékszemléletének különbözőségében szerzett tapasztalatok az európaiság szellemének erősítését szolgálva toleranciára nevelnek. 1994 nyarán az angliai Maidstone-ban, majd a németországi Meiningenben léptek fel a szombathelyi ifjú muzsikusok. A két fellépés között lehetőség teremtődött Londonba, majd Párizsba és Luxemburgba is ellátogatni.
A növendékek láthatták a St. Paul katedrálist, a West-minster apátságot, a Towert, a British Múzeumot, járhattak az Eiffel toronyban, a Louvre-ban, megismerhették Párizs nevezetességeit. A tizenegy napos út felejthetetlen emlék marad valamennyi résztvevőnek.

Ebben az évben nyáron rendezték meg Szombathelyen az I. Mazsorett Fesztivált, amely számos magyar fúvószenekarral, mazsorett-csoporttal teremtette meg a közös fellépés lehetőségét. Ősszel vendégül látta az együttes a Maidstone-i angol zenekart, majd néhány héttel később együtt koncerteztek egy londoni zenekarral és kórussal.

1995. május 31. és június 5. között Bartók Béla halálának 50. évfordulóján, Budapesten került sor a IV. Európai Ifjúsági Zenei Fesztivál ünnepségsorozatára, melynek zenekarunk is tevékeny részese volt. A Székesfővárosban szervezett eseménysorozathoz vidéki rendezvények, ún. “Előfesztiválok” is csatlakoztak. Szombathelyen 6 külföldi együttes 300 és 12 helyi együttes 600 tagja szerepelt.

1995. december 28-án jubileumi hangverseny (kép118kB) szervezésére került sor a Művelődési és Sportház Nagytermében. Minden elérhető egykori muzsikustársat szeretettel hívott vissza – aktív közreműködésre is - az együttes. A régi tagokkal való találkozás, az együttmuzsikálás, a sok szép emlék felidézése a zenei élményen túli, rendkívüli hatást gyakorolt minden jelenlévőre.

1996 tavaszán franciaországi zenekart hívott meg a szombathelyi együttes, majd nyáron az ő meghívásukra utaztak Franciaországba, Sarrebourgba. Az ifjú muzsikusok, a hangversenyek, térzenék mellett ellátogathattak Strasbourgba, az EURÓPA PALOTA épületébe, amely az Európa Tanács központja, valamint láthatták a Rajna-Majna csatorna különleges szárazföldi zsilipjét. A külföldi utat a dachaui Fúvószenekar felkérésére a helyi és a szombathelyi fiatalok közös térzenéje, hangversenye zárta Németországban.

1997 nyarán ugyancsak Németországba utazott a zenekar, Lupburgban a 35 éves Spielmannszug jubileumi rendezvényén adtak nagysikerű koncertet, majd hazatérésük után szerepeltek az I. Szombathelyi Nemzetközi Fúvószenekari Fesztiválon.

Ebben az évben Neszmélyi András a – szombathelyi önkormányzat által alapított – Kiemelkedő Kulturális Munkáért díj harmadik fokozatát kapta.

1998. július 8–14.között a hollandiai Purmerend városában megrendezett PURMERADE NEMZETKÖZI FÚVÓSZENEKARI FESZTIVÁLON vettek részt. A négyévenként megrendezett, meghívásos versenyre a bemutatkozás jogát még 1993-ban, a Zeneiskolai Zenekarok II. Országos Fesztiválján, Salgótarjánban nyerte el az együttes. A rendezők a világ számos országából – Amerika, Anglia, Izrael, Oroszország, Írország stb. – hívták meg ebben az évben is a résztvevő 30 zenekart. A fesztivál versenykiírása szerint esténként 3–3 együttes 50 perces műsorral mutatkozhatott be a purmerendi színház Nagytermében.
A programokból csak egy kötelező és egy szabadon választott művet minősített, de minden bemutatott darabot értékelt a neves szakemberekből álló zsűri. Nem helyezéseket osztottak, sorrendet állítottak, hanem a további munkát segítő, a fejlődéshez, előrelépéshez nélkülözhetetlen igényes írásos értékelést adtak. A nemzetközi zsűri dicsérte az igényes műsorválasztást. Nagy sikert arattak a magyar szerzők – Liszt Ferenc és Hidas Frigyes – művei, a kötelező holland műként előadott Jacob de Haan: Oregon, valamint Brahms: Akadémiai ünnepi nyitánya és Chattaway műve: A spanyol láz tüzes hangulatot teremtő bemutatása. A sajtó is dicsérte fiatal muzsikusainkat, kiemelve a rendezők ügyességét, mely szerint “jó vásárt” csináltak a szombathelyi együttes meghívásával. Az Ifjúsági Fúvószenekar – az értékelések alapján – megállta a helyét nemzetközi mezőnyben is, ami a résztvevő zenekarok között jól kimutatható óriási – elsősorban anyagi eszközökben meg-mutatkozó - különbségek mellett oly jellemzően magyar specialitás. Nagy sikere volt a térzenének is.
A zenei programok mellett hajós városnézésre, a Tengerészeti Múzeum, a Zaanse-schans falumúzeum (sajt-, fapapucskészítés, működő szélmalmok), a MADURODAM és a Tengeri Akvárium megtekintésére is lehetőség teremtődött Purmerendben, Amszterdamban és Hágában.

1998 júliusában került sor – a 15 Éves Szentgotthárd Városa Rendezvénysorozat keretében – első ízben Szentgotthárdon fúvószenekarok és mazsorettcsoportok fesztiváljára, melyen természetesen az ifjú fúvósok is részt vettek.

Ezen a nyáron, a II. Szombathelyi Nemzetközi Fúvószenekari Fesztiválon együttesünk az augusztus 7-i hangversenyen fergeteges sikert aratott. Dicsérték zenekarunkat a fesztiválon résztvevő külföldi zenekarok is. Vendégeink – a Knabenkapelle Dachau városából, valamint a Spielmannszug Lupburgból – vidám hangulatos fellépéseikkel színesítették a fesztivál programját.

1999-ben, az európai határok megnyitásának 10. évfordulóján Meiningenben rendeztek Nemzetközi Fúvószenekari Fesztivált, melyre a szombathelyi együttes – egyetlen magyar zenekarként – kapott meghívást.

2000-ben ismételten ellátogatott Együttesünk Lupburgba, majd augusztusban részt vettünk a horvátországi Varasdon megrendezett Fúvószenekari Fesztiválon.

2000 december 28-án a szombathelyi Művelődési és Sportházban 125 tagú zenekar 1000-1100 néző jelenlétében ünnepelte az együttes fennállásának 20. évfordulóját. A színvonalas jó hangulatú koncert emlékezetes marad minden résztvevőnek.

2001 tavaszán az olaszországi Pergine Valsugana városában, Trento területi központ szervezésében megtartott fesztivál résztvevői lehettünk.

2001 augusztusában Nömme városának meghívására Észtországba látogattunk. Nömme Szombathely testvérvárosa. A 13 napos úton összesen nyolc hangversenyünk, térzenénk volt. Felléptünk az észtországi fővárosában Tallinn-ban, a litvániai Vilnius-ban, a lengyelországi Krakkóban, valamint Proszovice-ben fesztiválon. Az út sok élménnyel gazdagította együttesünk tagjait.

2002-ben ismét meghívást kaptunk a hollandiai PURMEADE Fesztiválra. Az együttes munkáját– a korábbi versenynél bemutatott értékelési technikák alkalmazásával – „jó, nagyon jó” minősítéssel jutalmazta a nemzetközi zsűri. A francia művelődési szervek lehetőséget teremtettek zenekarunk párizsi bemutatkozására. Térzenét adott Együttesünk a Pompidou Központ előtti téren. A 11 napos úton megismerkedtünk Amsterdam és Hollandia nevezetességein kívül Párizs leghíresebb múzeumaival, épületeivel.

Paris - Pompidou

2003-ban a Dachaui Ifjúsági Fúvószenekar fennállásának 50. évfordulójára rendezett ünnepség-sorozat vendégeként mutatkozott be a zenekarunk Németországban. A 25 különböző együttes, ill. szervezet részvételével rendezett felvonulás mindannyiunk számára emlékezetes marad.

2004 májusában a magyarországi koncertkörúton lévő Ulmer Knabenmusik együttesét látta vendégül a zenekar.

2005. december 28-án került sor zenekarunk fennállásának 25. évfordulója alkalmából rendezett koncertre.

Az Ulmer Knabenmusik meghívására 2006 nyarán Ulmban vendégszerepelt a zenekar. Az ulmi koncertről a helyi sajtó is elismerően tudósított.

A Zeneiskola valamennyi fúvós hangszert tanító tanárának áldozatos munkája benne van közvetve az elért sikerekben. Jól felkészített növendékeik az eredményes zenekari munka zálogát jelentik. A munkába közvetlenül – rendszeres zenekari szólampróbákkal – bekapcsolódott 1989-től Újhelyi Péter, 1997-től Buza Gáspár és 2005-től Szőllősy Balázs. A szereplések zökkenőmentessége és az egyéb működési körülmények biztosítása érdekében kiemelkedő munkát végzett a zenekar megalakulásától kezdve 1988-ig Gáspár Gézáné, a Művelődési és Sportház kulturális előadója. Ezt a munkát 1989–2001 között – a munkaköri kötelezettségénél jóval magasabb színvonalon, értékes segítőtársként – Rajkay Ágnes végezte.

2001. végétől a hivatalos munkakapcsolat az együttes és a Művelődési és Sportház között megszűnt. 2001 novemberében fogadta el a Szombathelyi Ifjúsági Fúvószenekar Egyesület alapszabályát az együttes 37 tagja. Az egyesület azóta önálló szervezetként működteti a zenekart.

Az egyesület művészeti vezetője: Neszmélyi András.

Elnök: Tákyné Lukinits Zsuzsanna, alelnök 2001-2002-ben Fraknói Kinga, 2002-től Vincze Balázs.

Az Ifjúsági Fúvószenekarért Alapítvány – az alapítás éve – 1991 óta szervezi és bonyolítja az együttes utazásait, segíti a zenekar működését. Az első évben zakót, majd 1998-ban mellényt készíttetett a muzsikusoknak. Az alapítvány minden pályázati lehetőséget kihasznál.
Az utazások költségeit támogatta: a Fáy András Alapítvány, a Mobilitás Ifjúsági Szolgálat, a Soros Alapítvány, Szombathely Megyei Jogú Város Kulturális Bizottsága, valamint az anyagiakon túl erkölcsi támogatást nyújtottak a zenekar fenntartói: a Szombathelyi Művelődési és Sportház és a Bartók Béla Zeneiskola. A magánszemélyek és szervezetek adójából a kultúrára adható egy százalék összege is segítette és segíti a célok megvalósulását. Az Alapítvány pénzügyi vezetését, az utazások szervezését és az ezekhez kapcsolódó adminisztrációs feladatokat Tákyné Lukinits Zsuzsanna látja el 1991 óta.

Ma a zenekar tagjai 10–25 éves fiatalok, a Bartók Béla Zeneiskola jelenlegi vagy volt növendékei, közülük többen a szombathelyi Zeneművészeti Szakközépiskola tanulói. Sokan az ország különböző főiskoláiról, egyetemeiről járnak vissza a hétvégi próbákra.

Évente rendez az együttes önálló hangversenyeket a Bartók Teremben, fellép a Bartók Béla Zeneiskola és a Művelődési és Sportház ünnepségein, Szombathely város rendezvényein, fesztiválok és vásárok megnyitóin, közéleti eseményeken, megyei rendezvényeken, falunapokon, térzenék alkalmával. Szerepléseink száma évente 35–40.

Vissza a főoldalra